Aktualności ustawodawcze 15.03.2014

I. Uchwalone ustawy

  1. 1.    Ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw

 

  • Ustawa dotyczy skorelowania regulacji odnoszących się do funkcjonowania państwa w warunkach zagrożenia wojennego z przyjętą przez Sejm w dniu 21 czerwca 2013 r. zasadniczą reformą systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi, w tym m. in. określa ramy czasowe obowiązywania "czasu wojny" na terytorium RP, umożliwia Prezydentowi korzystanie z pomocy organu, który będzie mu doradzał w procesie obroną państwa, określa sposób sprawowania zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi.

 

  1. 2.    Ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

 

  • Ustawa przewiduje możliwość stosowania do ustalania wysokości emerytury ogłaszanych przez GUS tablic średniego dalszego trwania życia z dnia, w którym osiągnął on wiek emerytalny, a nie z dnia, w którym ubezpieczony przechodzi na emeryturę. Osobom urodzonym przed 1949 r., pobierającym wcześniejsze emerytury, proponuje się przyznanie prawa do obliczenia emerytury według formuły kapitałowej, ale pod warunkiem, że od sumy kapitału służącego do obliczenia świadczenia na nowych zasadach odejmie się pobierane wcześniej świadczenia. Ustawa umożliwia ponowne przeliczenie wysokości emerytury tych świadczeniobiorców, wobec których zastosowano ograniczenie wysokości podstawy emerytury do 250% przeciętnego wynagrodzenia. Ustawa wprowadza regulacje zaliczające przy ustalaniu kapitału początkowego cały okres studiów wyższych na jednym kierunku, a także urlop wychowawczy jako okres składkowy.

 

  1. 3.    Ustawa z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym

 

  • Ustawa dotyczy zwiększenia bezpieczeństwa dzieci przewożonych w pojazdach poprzez wprowadzenie rozszerzonych wymogów bezpieczeństwa przewożenia dzieci oraz ulepszonych warunków technicznych dla fotelików bezpieczeństwa dla dzieci oraz innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci.

 

 

II. W pierwszym czytaniu

 

  1. 1.    Rządowy projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
  • Projekt dotyczy transpozycji przepisów prawa UE zmieniających funkcjonowanie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Zmiany zakładają przede wszystkim zmianę sposobu dystrybucji uprawnień do ich emisji, z darmowego przydziału uprawnień do emisji gazow cieplarnianych na system aukcyjny.

 

  1. 2.    Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
  • Projekt dotyczy zmiany organu odpowiedzialnego za podział środków z budżetu państwa przeznaczonych na dofinansowanie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych, z ministra właściwego do spraw administracji publicznej na ministra właściwego do spraw transportu.
  1. 3.    Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • Projekt dotyczy wprowadzenia przepisów dotyczących odpowiedzialności regulaminowej i dyscyplinarnej oraz rozstrzygania sporów; dookreślenia stosowania prawa o stowarzyszeniach i podstawy prawnej do udzielania dotacji; ograniczenia obowiązku tworzenia ligi zawodowej, rozszerzenia przepisów ustawy na zawodników zakwalifikowanych do kadry w Igrzyskach Głuchych (np. opieka medyczna).
  1. 4.    Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wykroczeń oraz ustawy Prawo o ruchu drogowym

 

  • Projekt dotyczy zwiększenia sankcji za kierowanie pojazdem mechanicznym bez posiadania wymaganych uprawnień na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, w postaci kary aresztu ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 3000 zł. Ponadto proponuje się, by informacje o tych osobach były gromadzone w centralnej ewidencji kierowców.

 

III. Sejm odrzucił

1.    Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw

·       Projekt dotyczył powrotu do rozpoczęcia spełniania obowiązku edukacji szkolnej przez dziecko w wieku 7 lat, a obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego przez dziecko w wieku 6 lat, wprowadzenia: kontroli rad rodziców nad programem nauczania w szkołach i przedszkolach, dotacji państwowej na podręcznik inny niż darmowy a wybrany przez nauczyciela, obowiązku opiniowania przez rady rodziców decyzji o likwidacji szkół i przedszkoli.